Ekonomi

Future Asset’in ilk çeyrekteki toplam tahsilatı 675 milyon TL’ye ulaştı

Gelecek Varlık, 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam tahsilatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 189,9 artırarak 675 milyon TL seviyesine çıkardı. İlk çeyrekte finansal istikrarını pekiştirerek yoluna devam eden şirket, bankacılık sektörü tarafından satışa çıkarılan alacaklara 29 milyon TL yatırım yaptı. Toplam yatırım tutarını 2,6 milyar TL’ye çıkaran Future Varlık, sürdürülebilir ekonomiye katkısını sürdürdü. Genel Müdür Sezin Ünlüdoğan, “Malların değer kazanmasıyla birlikte kişi ve kurumlar borçlarını kapatmada avantajlı hale geldi. Özellikle planlı ödeme kültürüne sahip kişiler bu tür imkanları bulduklarında borçlarını tamamen kapatma eğiliminde oluyorlar.”

Varlık yönetimi bölümünün lider şirketi Future Portföy, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin toplam tahsilatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 189,9 artarak 674,7 milyon adede ulaştı. TL ve özkaynakları 1 milyar 237 milyon TL’yi aşarken, faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 214,5 oldu. 460,4 milyon TL’ye yükseldi. Gelecek Varlık bu süreçte net kârını yüzde 80 artırarak 143,6 milyon TL’ye ulaştı.

“Dengeli kalkınmayı desteklemeye devam ediyoruz”

Future Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, sektörün lider kuruluşu olarak attıkları öncü adımlarla şubenin gelişimine katkı sağladıklarının altını çizdi. ,   “Güçlü kurumsal ve teknolojik altyapımız ile kişi ve kurumların finansal özgürlüklerine ulaşmalarına katkımız artarak devam ediyor. Küresel ekonomideki daralma trendinin devam ettiği bir dönemde, ticari işletmelere sağladığımız analiz ve yapılanma imkanları ile üretim, ihracat ve istihdam artışı; Ekonomide çarkların dönmesine güveniyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki varlık yönetimi şirketleri, takipteki alacaklar konusunda sundukları analizlerle finans departmanının bilançolarının iyileştirilmesine ve etkin kalitenin artırılmasına katkıda bulunuyor. Yapı Kredi Bankası’nın nisan ayında düzenlediği ihalelerde toplam sermayesi yaklaşık 300 milyon TL olan bireysel portföylere yatırım yaparak katkımızı sürdürdük.”

Ünlüdoğan, 2023 hedefleri doğrultusunda ilk çeyrekte finans kuruluşlarından 107,2 milyon TL’yi devir aldıklarını ve bugüne kadar satın alınan kümülatif anapara tutarını 20,9 milyar TL’ye çıkardıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Bankaların takipteki kredi satışlarının önümüzdeki dönemde artabileceğini öngörüyoruz. Hizmet anlayışımız ve güçlü insan kaynağımız ile bir sonraki büyüme sürecini en iyi şekilde yönetmek için stratejiler oluşturuyoruz. İlk çeyrek itibarıyla yakaladığımız başarı, yılsonu hedeflerimiz konusundaki kararlılığımızı artırıyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kaynasliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu