Haber

Polonya Başbakanı ‘Parti Üstü’ Hükümet Kurmak İstiyor

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, partisinin öncekinden tamamen farklı, “partizan olmayan” bir hükümet kurmak istediğini söyledi.

Morawiecki basın toplantısında, 15 Ekim genel seçimlerinin öncekinden tamamen farklı bir parlamentoyu ortaya çıkardığını belirtti.

Morawiecki, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın kendisine verdiği yeni hükümeti kurma görevi doğrultusunda önerdiği kadroyu 7 veya 8 gün içinde sunacağını kaydederek, “‘Partisiz’ bir hükümet kurmak istiyoruz. Öncekinden tamamen farklı, istikrar hükümeti olacak bir hükümet istiyoruz.” dedi.

Morawiecki, Polonya halkının çeşitli partileri ve kümeleri seçmesi nedeniyle, çeşitli programların en değerli unsurlarını bir araya getirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Süreç devam ediyor

Polonya Devlet Başkanı Duda, geçen hafta ulusa hitaben yaptığı konuşmada, parti liderleriyle istişare ettikten sonra yeni hükümeti kurma görevini Morawiecki’ye vermeye karar verdiğini açıklamıştı.

Morawiecki’nin partisi Hukuk ve Adalet, 15 Ekim seçimlerinde en fazla oyu almasına karşın parlamento çoğunluğu için yeterli sandalye sayısına ulaşamadı.

Morawiecki’nin 27 Kasım’a kadar çoğunluğu sağlayıp güvenoyu alamaması halinde parlamento alternatif bir hükümet başkanı önermek için oylama yapacak.

Muhalefetin vardığı anlaşmaya göre eski Başbakan Donald Tusk’ın yeniden başbakan olması bekleniyor.

haber-aglasun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu