Haber

Sudan’ın Gadarif Eyaletinde toplu faaliyetler yasaklandı

Sudan’ın doğusundaki Gadarif Eyaleti Valisi Muhammed Abdurrahman Mahjub, güvenlik yetkililerinin izni olmaksızın her ne amaçla olursa olsun gösteri ve yürüyüş gibi kitlesel etkinlikleri yasaklayan bir kararname yayınladı.

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA’nın haberine göre, Vali Mahjub, ülkenin içinden geçmekte olduğu olağanüstü koşullara ilişkin ve eyalette vatandaşların can güvenliğini korumak amacıyla Olağanüstü Hal KHK yayınladı.

Komşu ülkelerle olan sonların kapatıldığını açıklayan Mahcub, yurt dışında mahsur kalan Sudanlıların girişi ve ülkeyi terk etmek isteyen yabancıların çıkışı dışında sınır kapılarından geçişlerin yasaklandığını duyurdu.

Vatandaşların güvenlik güçlerinin izni olmadan herhangi bir amaçla bir araya gelmelerinin yasaklandığını kaydeden Vali, kararın stadyum, yürüyüş, yürüyüş, gösteri, dini tören ve düğün kutlamalarını da kapsadığının altını çizdi.

Sudan’ın doğusunda yer alan Gadarif eyaletinin Etiyopya ile yaklaşık 265 kilometrelik sınırı bulunuyor.

Etiyopya’da federal hükümet, Sudan sınırındaki Amhara bölgesinde ordu ile yerel milisler arasındaki çatışmaların şiddetlenmesinin ardından 4 Ağustos’ta olağanüstü hal ilan etti.

sarayduzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu